MEB-THOF Protokolüne Karşı THO Mezunlarının Haklarını Savunuyoruz

Ziyaretçi

2012-03-08 14:34

konservatuar mezen okuyanlar bir çogu alaylı hocalar tarfından yetiştirilip konservatuara girmelerini saglamışlar.bu camiada kaç tane konservatuarlı var yarışmalarda ekipleri yetiştirmee meb de festival programlarında ben konservatuarlıları göremiyom nadir .tamam okul müzik konusunda formasyon vb olabilirde ama bu kadar kariyerist ruh olunmaz bu kadar küçümsenmez alaylılar konservatuar genli için demiyom ama bazıları kapris kariyerstik ruh ne bu ya insan olmak lazım. bu konuyu açan arkadaşımızda önce kendisini bi yoklasın halk oyunu camiasının nerseindedir acaba ona göre yazsın

Ziyaretçi

2012-03-08 23:14

emege,akademik bilgiye saygısızlık olarak goruyorum.bu kadar kısa surede hangi bilgi ve donanıma sahip olunabiliyor merak ediyorum.bu sertifikayı alıp egitim verme cüretini gösterecekleri ise yaptıkları ise saygısız bir tutum sergileyecek kisiler olarak goruyor simdiden kınıyorum.
brk

#78 MEB'de THO olmalı

2012-03-09 11:33

Bir Tho öğrencisi olarak bu dilekçeye imzamı attım ve destekliyorum ancak Halk Oyunları camiasındaki değerli büyüklerimizin, yöneticilerimizin, hocalarımızın şu an ülke gündeminde olan MEB'teki sistem değişikliğinde Türk Halk Oyunlarının da okullarda bir ders olarak görülmesini gündeme getirmesi gerektiğini düşünüyorum..Böylece Türk Halk Oyunları mezunlarının da kendi alanlarında kadrolu bir şekilde istihdam edilmesi sağlanabilir.Yeni sistemde nasıl ki İmam Hatip tekrar orta okul dönemine gelip Güzel Sanatlar, Fen vs ders olarak gösterilecekse bu sistemde Türk Halk Oyunlarının da yer alması gerekir ama bunu o komisyonun gündemine sokmamız gerekiyor bu aşamada da değerli hocalarımıza, yöneticilerimize, büyüklerimize görev düşer diye düşünüyorum..Saygılar..

Ziyaretçi

2012-03-09 17:28

teşekkür ederim böyle bir dilekçe hazırlandığı için haklamızı sonuna kadar savunacağız

Ziyaretçi

#80 Re: MEB'de THO olmalı

2012-03-09 18:59

#78: brk - MEB'de THO olmalı

Destekliyorum..........!!!

Ziyaretçi

2012-03-10 21:21

Ne kadar haklısınız arkadaşlar. BENCE GEÇ KALINMIŞ BAŞKALDIRI. MAHMUT GÜNER

Ziyaretçi

#82 Re: Ülkemizde gerçekten sapla saman birbirine karışmış durumda...Herkes işi olmamasına rağmen sanat

2012-03-11 21:03

Bu gönderi yazan kişi tarafından kaldırıldı (Ayrıntıları göster)

2012-03-11 23:15

Bu gönderi yazan kişi tarafından kaldırıldı (Ayrıntıları göster)

2012-03-11 23:29

Ziyaretçi

2012-03-11 23:33

ben bu konuda bir iki soru sormak istiyorum bu dilekçeyi hazırlayan arkaadaşlar bu konuyu sanki tüm konservatuvar türk halk oyunları bölümleri hocaları ile konuşup federasyona bu konuyu resmi olarak iletmiş gibi görünüyordu ...biraz inceledikten sonra ...şu sorular aklıma geldi soruyorum ve cevap bekliyorum.... bu konu İ.T.Ü. T.M.D.K BÖLÜM HOCALARI VE YÖNETİCİLERİ İLE KONUŞULUP MASAYA YATIRILDIMI? 2- EGE HALK OYUNLARI YÖNETİCİLERİ VE ÖĞRETİM ÜYELERİ İLE KONUŞULDUMU .ANTEP VE SAKARYA İÇİN DE AYNI SORUM GEÇERLİ..? 3-FEDERASYONA BU KONU DETAYLI BİR ŞEKİLDE SORULUP YANIT ALINDIMI ? NE ALAYLI NE OKULLU HİÇ KİMSE TÜRK HALK OYUNLARINI MALI GİBİ GÖREMEZ TABİ Kİ TEKNİK BİLGİ ESASTIR VE ALAYLI OLARAK BAŞLAR ADINDAN DA ANLAŞILACAĞI GİBİ...! ŞİMDİ BU YAZI EĞER RESMİ OLARAK GEREKLİ KİŞİLERE İLETİLMEDİYSE ŞU ANA KADAR YAPTIĞIMIZ HER ŞEY BİZLERİN GERÇEK YÜZÜNÜ BEN DE DAHİL ORTAYA KOYUYOR HER ZAMAN Kİ GİBİ GAZA GELİYORUZ DİYE DÜŞÜNECEĞİM.... AYRICA PROTOKOLÜN BİR NÜSHASI NEDEN YAYINLANMIYOR ? BEN LÜTFEN ACİLEN CEVAP BEKLİYORUM HEPİNİZLE HER ZAMAN AYNI YERDEYİM KABALAŞMAYADA KALPLERİMİZİ DE KIRMAYA GERK YOK BU KÜLTÜR HEPİMİZİN BU EMEKLER HEPİMİZİN ....ÖNCE BİR GERÇEK BİLGİLERİ ALMAK LAZIM BU KONUDA YAYINCI ARKADAŞLARA ÇALIŞMALARINI VE BİZİ AYDINLATMALARINI İSTİYORUM....EĞER GERÇEK BİR ZEMİNDE DEĞİLSEK İMZAMIN DA GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTİYORUM... HEPİNİZ SANAT DOLU KALIN... SEVGİLERİMLE.....
KIZMAZ

2012-03-12 01:22

#85: - Öncelikle hangi arkadaş size "tüm" konservatuar THO Bölümleri hocaları ile görüşüldüğünü söylemiş olabilir bilmiyorum. Lakin yayıncılardan biri olarak hiç bir zaman kimseye böyle bir şey söylenmediğinden emin olduğumu söyleyebilirim. Ayrıca federasyona "resmi" olarak hangi durumun iletilmesi gerektiği hususunu da anlayabilmiş değilim yazdıklarınızdan. Zira federasyonun altına imza attığı protokol "resmen" ortada dururken bizden "pardon biz sizi protesto edeceğiz de önce bize resmi bilgi verir misiniz, biz mezunları gerçekten aynı statüye mi yerleştiriyorsunuz yoksa okuduklarımızı biz mi anlamadık?" acaba diye sormamızı beklemiyordunuz sanırım. Zira "bizim için de bir adım atacakmısınız" manasına gelen sorular da federasyona konuyla ilgili sivil toplum kuruluşları tarafından da resmen zaten sorulmuştur. Gelelim birinci sorunuza; konu İTÜ TMDK THO hocalarının ve "yönetici"lerinin bir kısmı ile görüşüldü. Hepsi ile görüşülmedi. Böyle bir zorunlulukta yoktu. Zira başlatılan imza kampanyası zaten söylediği her şeyle gayet açık, net ve insanların bir "tık"la imza atabilecekleri kurumsal değil bireysel bir internet forumu şeklinde örgütlenmişti. Amaç sadece "ilk imzacılar" olarak fikri ortaya atanların ortak bir metin yaratmalarıydı ki bu da kısa süre içinde sağlanıp metin kamuoyuna sunuldu. Aynı cevap ikinci sorunuzun cevabı için de geçerli. Üçüncü sorunuzu ise yukarıda yanıtladığımı düşünüyorum. Yinelemek gerekirse bu imza kampanyası imzalanan protokol sonucunda oluşan mezun mağduriyetinin somut bir tepki olarak örgütlenmesini amaçlıyordu. Ve bahsi geçen protokol tüm maddeleri ile açıkça ortadaydı. Bu durumda tekrar tekrar konu ile ilgili federasyondan icazet almanın pek anlamlı olmayacağı ortadadır. "Protokolün nüshasının neden yayınlanmadığı" sorusunun muhatabı biz değiliz. Zira o nüsha zaten THOF'un resmi sitesinde yer almaktadır. Dileyen açar okur inceler. "Gerçek bir zemin" derken ne kastettiğinizden emin değilim. Ancak emin olduğumuz bir şey var ki o da bizim gerçekten haklı bir zeminde olduğumuzdur. Alaylı mektepli çatışması yaratarak konuyu bilinçli bir şekilde çarpıtanların neye hizmet ettiği ortadadır. Bu anlamda bu imza metninin söylediği söz son derece açıktır. Bu bağlamda THO mezunlarının haklarını savunanlar imzalarının arkasında durmaya devam edeceklerdir. Herkes özgür iradesi ile dilediği şekilde duruş alma hakkına sahiptir.

eskibiralaylı

#87 protokol imza

2012-03-12 17:23

Sayın kızmaz
Siz bir akademisyen adayısınız. sanırım akademisyenliklte en önemli davranış bilgi paylaşımıdır. Böylesi önemli bir konuda taraflar arasında birlikteliği sağlamak sorumluluğunu yuklenmek gerekirken daha konsrvatuarınızda çok değerli hocalarınızla hangi düşünce doğrultusunda bu bilgiyi paylaşma gereğini duymadan konuyu camiaaya sanki tum konservatuar hocaları ile paylaşmış gibi ortak bir karar gibi yazıyı yayınlıyorsunuz. daha hocalarınızla paylaşmadan hele hele kurucunuz fikret değerlinin bile haberi olmadan yada diğer hocalarınızın haberi olmadan yada onlarla görüşme gereği duymadan siz daha borda bölücülük ayrımcılık yapmışsınız. belki onlarda aynı dusuncede olabilirler yada olmayabilirler siz nasıl karar verebilirsiniz buna doğrusu çok eleştirilecek bir konu bu. ve sizin cevabı yazınızda bunu size konservatuarlı biri sormuş. bunu tum konservtauarlar için sorgulamak gerekli. Birde siz tavsiyem önce taraflar ile ilişkiye geçilmeli ilişkili olduğunuz mezunlar derneği ile görüşmeli ve sonra bir eylem planı yağpılmalı. bunlar yok siz direk kavgaya ve uzlaşmaz tavıra girmişsiniz. ve sizin bu çıkışlarınızla alaylı mektepli kavgasını alevlendirildi bu yakışmadı doğrusu. siz acaba federasyon ile görüştünüzmü onlar size ne dedi bunları yaptınızmı eğer yaptıysanız sizi tebrik ederim. yapmadıysanız bu sizin gibi akademisyenlerin uzlaşmaz ve kavgacı tutumu camiayı böler ve çok başka noktalara gider. siz gelin önce uzlaşmacı ve çözumcu olun. inşallah bu yazıyı yayınlarsanız bilşgisayarı çok iyi kullanamıyorum konuşma dili ile yazdım.
saygılarımla
eski bir alaylı

Ziyaretçi

#88 Re:

2012-03-12 17:35

#86: KIZMAZ -

ben biraz daha detaylı olabilmek açısından soruyorum ki bir duruş gösteriyorsak usulune ve Türk Halk Ounlarının adabına uygun ve teknik bilimsel bir yaklaşımla hareket edelim çabasındayım ...yoksa hak maduriyeti konusunda ben de aynı görüşteyim ve evet o zaman ben neden okudum yıllarca ve hiç bir farkım yoksa vay halime diye düşünüyorum buraya kadar sorun yok ....diğer konservatuvar halk oyunları bölümlerine ve öğretim görevlilerine bu yazı yollandı ve fikir alındı da İ.T.Ü de bu konu neden bazı hocalarla konuşuldu diye merak ettim yani İ.T.Ü bölüm başkanının ve bölüm kurucusu Sayın Fikret Değerlinin neden imzası yok hani onlar madur değilmi yada onlar karşıt görüştemi ben bütün bunları sizler işin başındasınız ve sizlerden doğru bilgiler alabileceğim için soruyorum nihayetin de en doğrusunu siz bilirsiniz.Ayrıca federasyondan icazet almak ben ce en doğru yol olurdu önce karşı durduğumuz kurum kuruluş ada kişilerin bu konu hakkında savunma ve bir açıklaması varm diye bakmak çok doğru bir hareket olurdu yanlışmı düşünüyorum... tıpkı İ.T.Ü mezunlar derneğinin yaptığı gibi bir yazı yazılabilirdi....eğer bunu yapmadıysak ki bilmiorum sorularımdan biri de bu o zaman edeasyonu zaten kaile almamış ve ona göre hareket emiş olmuyormuyuz.....diğer üniversitelerin bölüm başkanları İ.T.Ü ve tüm halk oyunları bölüm başkanları öğretim üyeleri neden yok bu duruşta onlar bizimle aynı düşüncede değiller mi? tabi ki biler hakımızı kimseden icaze almadan savunuruz hak bu....ama nezaketen tüm Halk OYunları bölüm akedemisyenleri ,öğretim üyeleri ve federasyon önce uygun  bir dille uyarılmaalı ve cevap istenmelimiydi ? ben bunları merak ettim kendimi yanlız hissettim yada şöyle söyleyeyim sanki mezunlarda iki belki hatta üçe bölünmüşüz gibi ben sadece nerde ve kiminle durduğumu bilmek istyorum ki hakımızı en uygun ve en hakaniyetli  şekilde ALALIM yoksa tekrar söylemek gerekirse ben herkezden çok üzülüyorum bu duruma bir İ.T.Ü mezunu olarak ve asla da bir usta öğreticiyle aynı kefeye konmyacağım ozaman zaten aldığım eğitimi red etmiş olurum...ama ömrümün sonuna kadar da her anında mu mesleğimi icra ederken bir alaylı yada ustaöğretici diye tabir edilen arkadaşlarlada aynı zeminde oturmak istiyorum çünki...en ufak bir emek göstermiş kişinin bile hakı var bugünlere gelişimizdee.ve herkeze yetecek kadar çalışma alanı da mevcut güzel ülkmde ...ben sadece hiç kimse cepheleşmeden el birliği ile ki çoğu zaman Halk Oyunları camiyası bunu becerememiştir.bu konunun üstesinden gelelim istiyorum ...çünki bizler en öncelikle yüz yüze bakıyoruz ve bir ömür beraber hareket edeceğiz....saygılarımla....

ben yollanan yazıdan çıkardığım intibayı söylüyorum.. herkezle görüşüldüğünü o yazıyı okuduktan sonra herkez benim anladığım gibi anlar ... bu yüzden sormuştum bilgilenmek için....sevgilerimle...

Ziyaretçi

#89 Re: protokol imza

2012-03-12 17:42

canım dostum eski bir alaylı size şahsım adına çoook teşekkür ederim tüm yazdıklarınıza aynen katılıyor ve göstermiş olduğunuz duruşa saygı duyduğumu söylemek istedim..bu zihinle hareket edersek hiç kimse madur olmaz olmamalıda ...saygılarımla...

eskibiralaylı

#90 Re: Re: protokol imza

2012-03-12 18:00

#89: - Re: protokol imza

teşekkürler bizlerden sayın ziyaretçi okullusu okullusu mekteplisi mekteplisi alaylısı alaysızı bizler bu kültürü yaşatmak için mucadele ettik.arada çürükler var o her meslekte var. sizler gibi okullular bu bayrağın artık önderleri oluıcaksınız.okulunuz bile alaylılarca kuruldu diplomalarınızın altında onların imzaları var. onlar istemeseydı sizler olmazdınız.sizler şimdi yueni nesile ornek olucaksınız.önder olucaksınız. nasılmı çok daha eski alaylıların bizlere verdiği değerler ile bizlerin sizlere verdiği değerler ile siz okullular olarakta gelecekte ki okullulara yadfa okulsuzlara vercekleriniz değerle ile sevgi ile saygı ile bilgi ile ama önce iç barış ile. bunun sizlerde içinizde kalbinizde olduğuna yurekten inanıyorum. siz önce kendi içinizde bu birliği bozacakları uyaracaksınız. onları barışa uzlaşmaya payulaşmaya davet edecweksiniz yaptırım uygulayacaksınız ozaman çok daha guzel ve başarılı çalışmalar olacak. önce uzlaşmacı ve paylaşıcı olunacak. federasyon başkanıda eski bir konservatyar hocası alaylı. ona bu konuyu sormak ve bilgi almak kimseye bir şey kaybettirmez. belkide bir çözum yolu yapıyordur yada çabasındadır yada bilgilendirilebilir. hemen katil ilan edilirmi. bildiğim kadarı ile konservtrauyar hocalarıda federasyonda görev yaptılar yada yapıyorlar. onlar bile bu konuda sanırım bir bilgi paylaşımında bulunur. ki anladığımkadarı ile onlarada bir şey sorulmamış.  Sanırım konuşa konuşa paylaşa payşala çözümler çok uazakta olmaz olamaz. konservatuarda diğer hocalarda elbet bir bilgi paylaşırlar bu camiaya saygılarımla

Ziyaretçi

2012-03-12 19:38

Federasyon bu protokolü imzalamadan önce Konservatuarların halk oyunları bölümünden görüş aldı mı bu konuda bilgisi olan var mı?
Sonay Ödemiş

#92 Re: protokol imza

2012-03-12 22:06

#87: eskibiralaylı - protokol imza

Sayın Eskibiralaylı,

Anlaşılan odur ki; siz kamuoyuna sunulan imza metnini bir Bölüm Başkanlığı'nın deklarasyonu olarak anlamışsınız. Tekrar incelemenizi öneririm, çünkü göreceğiniz üzere; "Bizler ... imzası bulunanlar..." şeklinde devam eden metin, HİÇBİR kurumun resmi deklarasyonu olmadığı göstermektedir. İmzası bulunanlar; bu mesleğe gönül vermiş, usta olarak bilip inandıklarına sonsuz derecede saygılı ve yetiştirdikleri öğrencilerin geleceğinden endişe duyarak ortak duyarlılık gösteren kişilerden bazılarıdır.

Başlatılan imza kampanyasının, bilinçli olarak "Usta Öğretici-THO Mezunu" savaşına dönüştürmek isteyenlerin yeni hamlelerinin, "fikir birliğiniz bile yok" iması olduğu bugünlerde, HOYMEZ tarafından THOF'a yapılan resmi başvurunun anlamı büyüktür. Bu imza kampanyası ve resmi başvuru örneği göstermektedir ki; THO Bölümlerinden mezun olanların mevcut durumdan ve imzalanan protokolden yana endişeleri vardır ve hareket etmek zamanının geldiği düşünülmektedir.

Bunu bir başkaldırı olarak algılayarak; baş kaldıranları isyancı, sesini yükseltmeyenleri "habersiz ve devre dışı bırakılmış", başkaldırılanların "bu alanın emektarları" olduğunu ima edenler; başta imza metni olarak kendini gösteren bu hak arayışının, yıllarını bu bölümlerde geçiren ve sayısız sınavdan geçen THO bölümlerinden mezunların haklı mücadelesi olduğunu görmeleri imkansızdır.

Saygılar

Ziyaretçi

2012-03-12 22:43

...

Ziyaretçi

2012-03-12 23:18

hakkınızı savunun ! hakedenler yapsın bu işi ....

Ziyaretçi

#95 Re: Re: İMDAT TÖREMEN

2012-03-13 11:12

#30: - Re: İMDAT TÖREMEN

İmdat töremen kimsin biilmiyorum ama.Sen ne zaman ADAM OLACAKSIN?

Ziyaretçi

#96 Mesut GÜNER

2012-03-13 12:27

Bu gün yorumları okumaya çalıştım da, o yüzden yazma gereği duydum...Dostlar, yazılanların hepsi bir kaşık suda fırtına koparmak...Yok sen böyle iyisin, yok ben böyle iyiyim.Ben alaylıyım,sen mekteplisin..Bunların hiçbirinin anlamı yok...Çünkü bu ülkede diplomanın da,belgenin de hiç bir değeri yok ki..Herkes kafasına göre her işi yapıyor zaten...Buna engel olan bir kurum da yok..!Oysa diğer meslek dallarında öylemi...Mimar olmadan mimarlık,doktor olmadan doktorluk yapılabiliyormu ? Dahada nicelerini sayabilirim ama gereği yok...Fakat iş sanata geldimi herkes sanatçı,herkes dansçı,herkes oyuncu,herkes yönetmen...Yönetmen diyince yazmadan geçemeyeceğim..Sahnenin ,ışığın ve tasarımının ,dramaturjinin,kurgunun ne olduğunu bilmeden biton kişi kendini müthiş yeterli bulup, ne cesaretle yönetmenlik yapıyor..? Anlamıyorum...Heralde cahil cesareti veya had bilmezlik olsa gerek...Yönetmenlikten söz etmem yönetmen olduğumdandır.Yani bizimde sorunlarımız var ama bunuda yazmaya gerek yok...Zira bunun zamanı ve sırası değil...Doğru olan, halk oyunları camiasının Ustasıyla,alaylısıyla,mekteplisiyle önce bir camia olmasıdır..Çünkü bu üç bileşen olmazsa bu meslekte olmaaaz..Zaman birleşme,bir olma,birlikte hareket etme zamanıdır..Birimizin sorunu hepimizin sorunu olmalı ve onu çözme çabamız diğerinden farklı olmamalı...Bu gün mekteplilerin sorunu varsa onu birlikte çözelim.Destekliyelim.. Yarın, alaylıların sorunlarını.( Ki alaylıların sorunları daha çok. Onlardan biri olarak bunu çok iyi biliyorum.Fakat anlatmamın sırası değil )..Ötekileştirmeden.. Aynı duyarlılıkla hep birlikte çözme gayreti ve birlikteliği içinde olalım...İşte o zaman bir camia olma bilincimiz oluşur ve gücümüzün farkında olarak sorunları el birliğiyle çözeriz...Bizi bir arada tutan Halk oyunlarına olan sevdamız...O zaman bunun ötekisi berisi yok..Hepimiz biriz ve aynı davaya sevdalıyız..Onun için gereken her şeyi birlikte yapalım...Birbirimizin davasını ayrıştırmadan destekliyelim...Unutmayınki yarın sıra size gelecek...Sevgi ve saygılarımla...Mesut GÜNER

Ziyaretçi

2012-03-13 21:33

devlet konservatuarını bitirmiş en kötü öğrenci nin yıllarca usta öğreticilik yapmış kişilerden tek eksiği tecrübe olabilir artıları ise yeteri seviyede ritim bilgisi müzik bilgisi halkbilimi ve halkkültürü ile ilgili teorik bilgi vs. şeklinde çoğaltılabilir. 15 günlük ( çoğu zaman olması gerektiği gibi bile olmayan) kurslardan belge hakkı alan arkadaşlarımız için daha uygun formüller üretilmesini desteklemek daha doğru olacaktır . bir sorun çözerken 10 soruna neden olmanın mantığı nedir? (ünsal GÜNER)

Ziyaretçi

2012-03-14 23:40

Çok yakın bir arkadaşım sayesinde durumdan bizzat haberim var ve bu konuda eğitim alan arkadaşımın harcadığı emeği ve gösterdiği gayreti gördükten sonra böyle bir durumdan haberdar olmak beni çok üzdü.

Ziyaretçi

2012-03-15 23:55

BEN DIYORUMKI ONCELIKLE HAKKIMIZI KENDI HOCALARIMIZ ELIMIZDEN ALDI VE OGRETMENLIK VASFIMIZI KALDIRDILAR YANI PEDAGOJIK PORMASYONU KALDIRDILAR VE SAHIPTE CIKMIYOLAR.SAYIN HOCALARIM SIRIN GOZUKMEYE GEREK YOK ONCE BIZIM BU OGRETMEN OLABILMEMIZ ICIN FORMASYONUMUZU GERIYEVERIN O ZAMAN BU AYIRIMLAR KENDILIGINDEN ORTADAN KALKAR BIZLERIDE SIRADAN OLMAKTAN KURTARIRSINIZ.HALK OYUNLARI ORTAK KULTURUMUZDUR ARKADASLAR KIRICI OLMAAYA GEREK YOK .SAYGILAR...

Ziyaretçi

#100 Re:

2012-03-15 23:59

#99: - kesınlıkle aynen katılıyorum.formasyon suz bırakarak zaten halk oyunları mezunlarını aslanın mıdesıne ındırdıler.umarım bunu enkısa zaman da duzeltırler.yanlıs ıcınde yanlıslar yapılmaya devam edılıyor.