SMMM SINAV YÖNETMELİGİ İÇİN İMZA KAMPANYASI

İmza kampanyasının sahibi ile iletişime geç

SMMM SINAV YÖNETMELİGİ İÇİN İMZA KAMPANYASI isimli dilekçe hakkındaki bu tartışma konusu otomatik olarak oluşturuldu.

Ziyaretçi

#226 Sınav yönetmeliği hk.

2012-07-13 11:59

Arkadaşlar sınav yönetmeliği için yapılan imza kampanyası ses getirmeye başladı sanırım.Turmob Bilgi edinme birimi tarafından mail geldi bunu sizlerle paylaşmak isterim:

Değerli Meslek Mensubu Adayları,
SMMM Sınav Yönetmeliği için imza kampanyanızla ilgili Maliye Bakanlığı tarafından Birliğimize yönlendirilen maili aldım. Ayrıca Başbakanlığa ve diğer kurumlara gönderdiğiniz mailleriniz de ilgisi nedeni ile Kurumumuza gönderilmektedir.
Öncelikle bu kampanyadan rahatsız olmadığımızı, sizden farklı düşünmediğimizi, sonuna kadar demokratik halk mücadelesinde yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz. Talep ettiğiniz takdirde kampanyanıza her türlü imzayı ve desteği vermeye hazırız.
Bununla beraber çalışmalarımızın başarıya ulaşması için bazı konuların düzeltilmesi ve sizlerin bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bizi anlayışla karşılayacağınızı umar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.
1) 2000 yılındaki af düzenlemesi, ekte örneği görülen 05.05.2000 tarih ve 24040 sayılı yönetmeliğin 2’nci geçici maddesine göre düzenlenen genelge ile yapılmış olup, yönetmelik çıkmadan genelge ile bu işin yapılması mümkün değildir.
2) Sınav hakları Kanun ile değil yönetmelik ile düzenlenmiş olup, yönetmelik çıkartma yetkisi 3568 Sayılı Meslek Yasası gereği TÜRMOB Genel Kurulu’nda olup, Başbakanlık veya Bakanlığın bu konuda yönetmelik çıkarma yetkisi yoktur.
3) TÜRMOB Genel Kurulu’ndan geçen yönetmelikler ancak Maliye Bakanlığı’nın uygun görüşü alındıktan sonra yayınlanabilmektedir.
Maliye Bakanlığı uygun görüş vermeden TÜRMOB’un yönetmelik yayınlama yetkisi yoktur.
4) Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda sizin de talepleriniz göz önünde bulundurulduğunda 2010 yılı Kasım ayında yapılan TÜRMOB Genel Kurulu’nda sizin de bilgi sahibi olduğunuz yönetmelik düzenlemesi kabul edilmiş ve redakte edilerek 2010 yılı Aralık ayında uygun görüş alınmak üzere Maliye Bakanlığı’na gönderilmiş, defalarca Maliye Bakanlığı’nın ilgili birimi Gelir İdaresi Başkanlığı ile görüşülmesine rağmen bugüne kadar uygun görüş alınamamıştır.
Yukarıda anlattığımız hususlar dikkate alındığında yeni bir yönetmelik çalışması yerine (Genel Kurul’un toplanması vb. nedenler) Maliye Bakanlığı’nda bekleyen yönetmeliğe uygun görüşün alınıp, en kısa sürede yayınlanması sizlerin lehine olacaktır. Çalışmalarınızı ve kamuoyu baskınızı bu yönde yoğunlaştırırsanız daha kısa sürede sonuç alacağımız kanaatindeyim.
Saygılarımla,
Yücel AKDEMİR
Genel Sekreter

Ziyaretçi

2012-07-14 13:48

herkes yazmaktan da bıktı artık herhalde. Yaz sıcaklarıda gelince yaprak bile kımıldamıyor gari..

Ziyaretçi

2012-07-14 16:14

olumsuz, ümitsiz şeyler yazıp milletin moralini bozmayın

Ziyaretçi

2012-07-16 18:19

STAJYERLER CANLA BAŞLA ÇALIŞARAK.SMMM RUHSATLARINA KAVUŞMAK İÇİN UĞRAŞIYORLAR. İNSAN HALİ HİÇ BİR ZAMAN BELLİ OLMAZ. SINAV HEYECANI İLE BİLDİĞİNİ UNUTABİLİR. SINAVA İKİ YIL SONRA DEĞİL HEMEN PEŞİ SIRA GİRİLSE BENCE DAHA İYİ OLUR.

Ziyaretçi

2012-07-17 11:09

aramızda 2 yılı dolup sınava giren veye girecek olan var mı?

Ziyaretçi

2012-07-17 12:38

iki yılı dolanlar yada dolmak üzere olanlar için daha zor bir durum söz konusu. Çünkü yeniden dosya açtırmak mı yoksa beklemek mi? insan burada ikilemde kalıyor. arkadaşlar hangisini yapmak lazım? ne deniyor? ek sınav verilecek mi? ne şekilde olacak? beklemek mi uygun? fikirleriniz, görüşleriniz, duyumlarınız nedir? bi akıl verin lütfen?

Ziyaretçi

2012-07-17 13:48

SMMM Yeterlilik sınavının yapılması,smmm ihtiyacı oranında meslek mensubu yetiştirilip belgelendirilmesini haklı ve yerinde bulmaktayım.Ama staj başlama sınavını tam bir sömürü ve eziyet düzeni olarak görmekteyim Alternatif muhasebeciler grubu olarakda staj başlatma sınavını desteklemediğimizi ve kaldırılmasından yana olduğumuzu beyan ediyoruz.

Ziyaretçi

#233 Re:

2012-07-17 17:03

#231: -  

İki yılı dolduranlar için bir iki yıl önce yetkililer bekleyin sakın dosya açtırmayın yeni yönetmelik cıkacak dediler. Ne yazık ki bir gelişme olmadı. O zaman dosya actırsaydılar  şimdiye coğu belkide belgeyi almış olacaktı. İki yılına dolduran varsa dosya açtırmasını ve sınavlara girmesini daha akılcı buluyorum. Çünkü yeni yönetmelik yılan hikayesine döndü. Türmob Maliye, Maliye Türmoba top atıp duruyor. Gerçi yukarlarda bir yerde arkadaşın birisi; maliyeden bir yetkili ile görüştüğünü yaz aylarında yönetmeliğin cıkacağını filan söylüyor, ama dediğim gibi bu sadece beklentiden ibaret. Bu yüzden 2 yılını dolduranların tekrar dosya açtırarak sınavlara girmelerinin daha faydalı olabileceğini söylemek isterim.

Ziyaretçi

2012-07-17 17:33

arkadaşlar yönetmeliğin yaz aylarında çıkacağını ben yazmıştım
size şunu ifade edeyim ben görüştüğüm o yetkiliye biz teröristmiyiz bu devleti n askerine polisine kurşun mu sıktık bu yönetmelik çıkarsa bu vatanın birliği ve bütünlüğü tehlikeyemi girecek neden bizi affetmiyorsunuz biz insan deyilmiyiz hiç deyilse 12 aya çıkarın dedim oda haklısın dedi 12 aya kalamayacığını yaz aylarında meclis kapalı olduğundan daha rahat olduklarını söyledi ve bu yaz aylarında çıkaracaklarını söyledi benimde 12, ayda doluyor bekleme sürem inşalla çıkar çıkmasada inşallah bu çektiklerim onların bedenlerinde çıkar çünkü her şeyi kendilerine yontuyorlar aynı sömürgeci devletlerr benziyorlar
mehmedim sevinin başlar yüksekte
ölsekte bir eve dönsekte
sanma bu tekerlek kalır tümsekte
yarın elbet elbet bizimdir
gün doğmuş gün batmış ebet bizimdir

inşallah bu çektiklerimiz günahlarımıza keffaret olur

Ziyaretçi

2012-07-18 08:23

o zaman azmimizi yitirmeyelim aramalara maillere devam.Başbakan da Bakanda müsaittir onlarda mail atmayı unutmayalım.

Ziyaretçi

2012-07-18 13:22

KAMUOYU OLUŞTURMASI AÇISINDAN ÇOK İYİ AMA BİZ BUNU MAALESEF MALİ TATİLİMİZDE YAPIYORUZ.

Ziyaretçi

2012-07-18 17:18

Arkadaşlar sınav yönetmeliği için yapılan calışmalar, gönderilen mailler meyvesini vermeye başlayacak sanırım.Maliye tarafından gönderilen maili sizlerle paylaşmak isterim: T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Gelir İdaresi Başkanlığı

Sayı : B.07.01.GİB.0.07.31/622.01-219
Konu :
..

4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu gereğince Bakanlığımız Bilgi Edinme Birimine gönderilen ve anılan Birim tarafından Başkanlığımıza intikal ettirilen ilgide kayıtlı başvuru formunuz incelenmiştir.

26/07/2008 gün ve 26948 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5786 sayılı “Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile 3568 sayılı Kanunda yapılan değişiklikler çerçevesinde mevcut yönetmeliklerde değişiklik yapmak üzere Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ve Bakanlığımız tarafından karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmak suretiyle işbirliği içerisinde gerekli çalışmalar yürütülmüş bulunmaktadır.

Söz konusu çalışmalar sonucunda ilgide kayıtlı başvurunuzda bahsi geçen “Yeminli Mali Müşavirlik ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav Yönetmeliği” hakkındaki nihai değerlendirmemiz anılan Birliğe gönderilmiş olup, bu aşamada Başkanlığımızca yapılacak başkaca işlem bulunmamaktadır.
Bilgi edinilmesini rica ederim.
Bora TOPALOĞLU
Başkan a.
Gelir İdaresi Grup Başkanı

Ziyaretçi

2012-07-18 17:23

işte şimdi işler çıkmaza girdi onlarda türmob un üzerine atıyor

Ziyaretçi

2012-07-19 10:03

bu maili Türmob a gönderen oldumu.gönderirsek iyi olur en azından topun kendilerde olduğunu bilsinler

Ziyaretçi

2012-07-19 12:08

Ben gönderdim. Topu maliye bakalığına atması kolay. Her sorduğumuzda Türmob bizden cıktı Maliye bakanlığında bekliyor diyorlardı. Herkes mail atsın.Hakkımızı aramaya devam edelim..
Malimüşavir Adayları
Dilekçe sahibi

2012-07-19 13:36

maliye bakanlığından gelen cevabı şimdi ben de mail attım turmoba.bu maili ve yücel akdemirin gönderdiği mailin ikisini birden mehmet şimşek'e gönderin ki iki kurum arasında mağdur oldugumuzun farkına iyice varsın.

mehmet.simsek@tbmm.gov.tr

Ziyaretçi

2012-07-20 11:15

maliye nihai görüşü hangi yönde vermiş acaba ? bilen varmı?
Abdurrahman

#243 Staj süresi

2012-07-20 15:56

Staj süresi çok uzundur, bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılması gerekir. Hiç bir bölümde bu kadar uzun staj yapılmamaktadır. Hukuk bölümü mezunlarına getirilen yeterlilik sınavında başarı oranı yok denecek kadar az olduğundan ve avukatların örgütlü olmasından kaynaklı olarak Anayasa mahkemesine başvurmaları sonucu bu sınav kaldırıldı. Daha önce 2 sene olan SMMM staj süresi hangi mantıkla 3 seneye çıkarıldı anlamış değilim.Nasıl hukuk bölümü mezunları 6 ay adliyede ve 6 ay avukat yanında staj görüyorlarsa benzer bir uygulamanın da SMMM stajlarında uygulanması gerekir diye düşünüyorum. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapması gerekeir. Meclis 1 ekim de açılacak ve herkes ikametgahı olduğu yerin vekiline bir kanun tasarısı olacak şekilde konuyu iletmek için bu ortamda ortak bir metin hazırlama fikrine nasıl bakılacağını bilmiyorum ama ben ilimizin milletevekillerine bu konuyu sözlü olarak ilettim ayrıca yazılı olarak ta meclis açıldığında da iletmeyi düşünüyorum.
Herkese iyi çalışmalar
Saygılarımla

Ziyaretçi

2012-07-21 11:59

arkadaşlar burda ortak bir metin hazırlayacak varmı benim bulunduğum yerde hemen her hafta millet vekilini görme şansım var kendisine ileteyim. ortak metni birini başbakana diğerinide maliye bakanına hitaben yazılırsa amacımıza daha çabuk ulaşmış oluruz

Ziyaretçi

2012-07-21 14:08

üzerine basa basa söylüyorum... ODALARDA İŞ YOKKK.

Ziyaretçi

2012-07-21 15:10

sayın başbakana yazın bu yasanın onaylanmamasının nedenini sorun
nedeni ideolojik olabilir

Bu gönderi yazan kişi tarafından kaldırıldı (Ayrıntıları göster)

2012-07-21 16:38

Ziyaretçi

2012-07-23 16:44

bende smmm yeterlilik sınavın agirecek bir aday olarak buna sonuna kadar destek veriyorum umarım bu yasa meclisten geçer

Ziyaretçi

2012-07-24 12:02

yücel bey "bu saatten sonra yönetmelik beklemeyin" derken sanırım maliyenin olumsuz görüşünü kastediyordu.

Ziyaretçi

2012-07-25 16:12

arkadaşlar maliyenin türmoba gönderdiği görüş olumsuz
türmobdan öğrenebilirsiniz türmob karşı dava açma hazırlığında ama aylar sürer diyorlar
yani 2 yıllık bekleme fos çıktı ne diyim allah hepsini nasıl biliyorsa öyke yapsın

ama bu yasanın onaylanmamasının asıl nedenini size söyleyeyim arkadaşlar bu yasa maliye bakanlığının ilgili birimlerinde çalışan cemaatlere bağlı şahısların belli başlı bir kaç kişiye ymm belgesi aldırmamak için yani onların önünü kesmek için yapmış oldukları bir çalışmadır
böyle müslümanlara olduktan sonra başka dinlerin gavurlarına ihtiyaç yok. başbakana yazın maliye bakanlığının içinde cemaat kadrolaşması varmı diye sorun eminin sayın başbakanda bu işten rahatsızdır.ve bu yeni smmm sınav yönetmeliğini bu pencereden siyasi arenaya taşıyın artık ALLAHtan başka hiç kimdesen korkum yok gerekli her yere yazacağım ve teftiş isteyeceğim.
saygılarımla herkese geçmiş olsun