SMMM SINAV YÖNETMELİGİ İÇİN İMZA KAMPANYASI

İmza kampanyasının sahibi ile iletişime geç

SMMM SINAV YÖNETMELİGİ İÇİN İMZA KAMPANYASI isimli dilekçe hakkındaki bu tartışma konusu otomatik olarak oluşturuldu.

Ziyaretçi

2014-06-19 16:21

- - ^^ yani ne demek oluyo bu şimdi . . . temyiz başvurusu yapmıştır , dosya tetkik hakimine verilmiştir ne demek ??? . . . bana biri bunu açıklayabilir mi ? . . yani çıkmıyo mu şimdi af noluyo yani ...

Ziyaretçi

2014-06-23 05:32

11 Haziran 2014 günü İstanbul Milletvekili Mahmut TANAL; “Yeminli Mali Müşavirler ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin Yaşadıkları Sorunlar” ile ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK’in yanıtlaması amacıyla Yazılı Soru Önergesi vermiştir.

Yeminli Mali Müşavirlik (YMM) ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik (SMMM) Mesleki Yeterlilik Sınavları’nın yapıldığı hemen hemen her dönem sınav sorularında hataların olması, bu hatalara ilişkin adayların yaptığı itiraz başvurularının gerekçesiz olarak reddedilmesi ve Yeminli Mali Müşavirlik ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav Yönetmeliği’nin Tekrar Sınava Girebilme Başlıklı 21′nci maddesi hükmü gereğince sınav hakkını dolduran vatandaşların mesleklerini 2 sene boyunca yapamamalarına ilişkin mağduriyetleri sebebi aşağıda yer alan sorularımın cevaplanması gereği hasıl olmuştur.

1- YMM ve SMMM sınavlarına giren ve bu sınavlara ait sorularda hata(lar) tespit eden vatandaşların itiraz dilekçeleri hangi komisyon tarafından incelenmektedir? Bu komisyonun itirazlara verdikleri cevaplar gerekçeli midir?

2- TÜRMOB’un yaptığı ve Bakanlığınıza sunulan yönetmelik çalışmasında; Yeminli Mali Müşavirlik ve Serbest Mali Müşavirlik Sınav Yönetmeliği’nin Tekrar Sınava Girebilme Başlıklı 21′nci maddesi hükmünde yapılacak değişiklikle “Tekrar Sınava Girebilme sürelerinin 2 yıldan 6 aya indirilmesi, sadece kalınan derslerden tekrar sınava girilmesi gibi maddeler var mıdır?

3- Bu Yönetmelik çalışmasına ilişkin olarak Bakanlığınızın herhangi bir çalışması mevcut mudur?

4- Bakanlığınız tarafından, tek dersten kalarak 2 sene boyunca beklemek zorunda kalacak olan adaylar için herhangi bir ek sınav yapılması planlanıyor mu?

5- YMM ve SMMM stajı yapan vatandaşların staj yaptıkları iş yerlerinde kanuna aykırı olduğu halde kendi sigortaların ödemek zorunda kaldıkları doğru mudur? Bakanlığınız bu probleme ilişkin olarak herhangi bir denetimi mevcut mudur? Böyle bir denetim mevcut ise bugüne kadar kaç iş yerine yasaya aykırı bu tutumlarından ötürü işlem yapılmış mıdır?

Ziyaretçi

2014-06-23 06:02

ne oldu arkadaşlar? herkesin sesi soluğu kesildi!.. gelişmeleri takip eden var mı?

Ziyaretçi

2014-06-23 11:56

yalan oldu yalan hemde koskocaman bi yalan - ben bi daha 7 sınava falan girmem arkadaş...giren girsin ...600-700 lira sınav parası vermem - bu ne len biz sınava mı girmeye geldik bu dünyaya...staja başlama sınavına girdik e tamam bitirirken de girdik daha ne istiyonuz...muhasebeci olup defter tutçaz altı üstü hepsi bu...bu memleket bi arpa boyu yol alamaz arkadaş,vay be vay ki ne vay...sevgiler, saygılar...

Ziyaretçi

2014-06-23 16:28

af geliyo arkadaşlar af---lütfen aşağıda paylaştığımı okuyun...

Ziyaretçi

2014-06-23 16:28

Arkadaşlar bugün ek sınav ile ilgili ilk olumlu gelişme gerçekleşti.

Bugün TÜRMOB Genel Sekreteri Sayın Yücel Akdemir ile konuştum. Kendisi Maliye Bakanlığına açılan davayı kazandıklarını büyük bir olasılıkla bu ay sonuna kadar Yönetmeliğin Resmi Gazetede yayınlanacağını ve ek sınav ile ilgili bir sınav takvimi belirleyip en geç sene sonuna kadar haklarımızın teslim edileceğini söyledi.

Ayrıca bunu birde mail ile teyit etti. Aşağıdan bu bilginin mailine ulaşabilirsin.

"Sayın ŞENALP,

Öncelikle TÜRMOB 2000 yılında geçici bir madde değil, yönetmelik çıkararak ve Maliye Bakanlığı'nın onayından geçirip, resmi gazetede yayınlamak suretiyle ek sınav hakkı getirmiştir.

Maliye Bakanlığı onay vermeden ve Resmi Gazete'de yayınlanmadan ek sınav hakkı verilmesi söz konusu değildir.

Diğer taraftan 2010 TÜRMOB Genel Kurulu'ndan geçen ve Maliye Bakanlığı'nın uygun görüş verip yayınlamadığı ek sınav hakkı konusunda TÜRMOB tarafından dava açılmış olup, geçtiğimiz günlerde dava sonuçlanmış ve dava kazanılmıştır.

Dava sonucuna istinaden Maliye Bakanlığı'nın önümüzdeki günlerde yönetmeliği yayınlaması beklenmektedir. Yönetmelik yayınlandıktan sonra Birliğimiz tarafından ek sınav hakkı ile ilgili olarak tüm stajyerlere bilgi verilecektir.

Saygılarımla,

Yücel AKDEMİR
Genel Sekreter
adana

#1607 Re:

2014-06-23 19:08

#1606: turmob avukatının kendisini aradığını söyleyen arkadasta,bu ayın sonunda birşeyler olacak demişti...inşallah ramazan ayının bereketi hürmetine olumlu sonuçlar çıkar,hayırlısı dualarimizi eksik etmeyelim.

Ziyaretçi

2014-06-24 05:42

Teşekkürler böyle önemli bilgiyi paylaştığın için. Arkadaşlar lütfen herkes doğru bilgileri paylaşırsa daha iyi olur.

Ziyaretçi

2014-06-24 18:27

bu ayın sonuna kadar dediğine göre haziran sonu demek istedi sanırım...bekleyip görcez bakalım
ozansenalp

#1610 Re:

2014-06-24 22:13

#1606: -

Evet arkadaşlar bu paylaşımı arkadaşımız benim facebooktaki paylaşımımdan almıştır ve kesinlikle doğrudur. Bizzat TÜRMOB Genel Sekreteri Sayın Yücel Akdemir ile telefonda görüştüm ve yukarıdaki mailide kendisi tarafıma göndermiştir. Kendisinin ifadesi Maliye Bakanlığına açılan davanın lehlerinde sonuçlandığı ve en geç ay sonuna kadar da Resmi Gazetede Yönetmelik Değişikliğinin yayınlanarak yürürlüğe gireceğini ifade etti. Ondan sonra da ek sınav için bir takvim belirleyeceklerini bununda en geç yıl sonuna kadar haklarımızın iade edileceğini söyledi.

Ziyaretçi

2014-06-25 06:17

HEH ŞÖYLE ADALET YERİNİ BULSUN ... ADALET GÜN GELİR HERKESE LAZIM OLUR ... OHH BE TEKRARDAN O 7 TANE İŞKENCE GİBİ SINAVLARA GİRMEKTEN KURTULDUK ... DUR BAKALIM TEK DERSTEN KAÇ HAK VERİRLER , BANA EN AZ 3 HAK VERİRLER GİBİME GELİYO AMA YASA Bİ ÇIKSIN GÖRÜCEZ...

Ziyaretçi

2014-06-25 06:24

GÜZEL HABERLER HAYIRLIS OLSUN

Ziyaretçi

2014-06-25 08:58

EVET ARKADAŞLAR HEPİMİZ İÇİN GÜZEL BİR HABER - YASA UMARIM BİR AN ÖNCE ÇIKAR . . .
ato

2014-06-25 12:21

1602 ve 1606 nolu arkadaşlar sizin cannızı yerim seneye martta ikisenem doluyodu bu dediğiniz olumlu gerçekleşirse mükemmell olur benim gibi bekleyenlere

Ziyaretçi

2014-06-25 12:34

1606 benim kardeş - aynen benimde iki senem doluyo hem de bu temmuzda :-))...iyi oldu bu - - durun bakalım acele etmeyin yasa nasıl çıkacak gene de temkinli olmak lazım burası türkiye - 2 yada 3 sınav hakkı verebilirler gibime geliyo - yücel akdemirin dediğine göre davayı kazandık , bu yasa çıkacak ...bir an önce çıksın da ders çalışalım , benim finansal tablolar analizi dersi kaldı allahtan...muhasebe , maliyet yada vergi mevzuatı kalsaydı zor olurdu...olsun ama ben gene de bu tek ders için dershaneye gidicem...işi şansa bırakamam artık...aslında o derste geçmişti de hoca 27 vermişti...af bi çıksın bu sefer 90 puanı çakıcam...herkese kolay gelsin arkadaşlar...

Ziyaretçi

#1616 Re:

2014-06-25 14:00

#1615: -

maalesef herkese bir ders seçiyorlar bırakmak için!...  70 80 beklediğm desten bana 20 verdiler

Ziyaretçi

2014-06-25 14:27

af çıkıyo kardeşim merak etme sen...şimdi de bırakmazlar herhalde...insanların geleceği ile bu kadar oynanmamalı...bakalım kaç hak verecekler ?

Ziyaretçi

2014-06-26 07:16

arkadaşlar af maf diyorsunuz da şu yönetmeliğin içeriğini gerçekten bilen var mı? daha kötü bir yönetmelik olmasın mı?

Ziyaretçi

2014-06-26 11:26

ben Yücel Akdemir'le telefonda konuşmuştum bu konuyu 2011 yılında bana yönetmelikte kural tamamen değişecek demişti.Bana anlattığı şöyle: bekleme süresi 6 ay ve sadece kalınan derslerden sınava girilecek.yani af olarak değil olması gerektiği gibi eğer kişi 2 sene içinde dersleri veremez ise
6 ay bekleyip dosya açıyor ve daha önce kaldığı derslerden tekrar giriyor.zaten dünyanın heryerinde bu böyle, bizler bu sınavlara ayrı oturumlarda giriyoruz ve geçmiş isek bu iş bitmiştir.tekrar tekrar geçilen derslere girmek tamamen mantıksız ve hukuksuzluktur.zaten Yücel Akdemir her zaman şunu söylemiştir, benim için staj sınavını kazanıp stajını bitiren smmm dir.

Ziyaretçi

2014-06-26 17:35

tabi canım böyle olmalı - girdiği derslerden geçenler neden bir daha sınava girsin ki - 6 sınavı veren neden bir daha verdiği dersler için girsin ... çıksın şu yönetmelik de bi görelim bakalım ...

Ziyaretçi

2014-06-28 16:29

arkadaşlar bence bu yasanın çıkması cumhurbaşkanlığı seçiminden sonraya kalır gibime geliyo - eylül gibi çıksa kasım ayındaki bitirme sınavlarına diğer stajerlerle beraber alırlar sınavlara bizleri gibime geliyor - hadi hayırlısı...

Ziyaretçi

2014-06-29 19:12

arkadaş çıkacaksa çıksın şu af sınavı mıdır yasa mıdır ya - çorbaya döndü bu iş - çıkmıcaksa oturalım 7 derse çalışalım...bizleri oyalıyolar mı yoksa gerçekten mi yönetmelik değişecek mi ?? - yoksa benim temmuzda sürem doluyo oturup ders çalışıcam ...BİRİ KESİN BİR KAYNAKTAN NET VE KISA BİLGİ VERSİN LÜTFEN !!!!!!!!!!!!!!!

Ziyaretçi

2014-06-30 06:18

Elimde olsa hemen çıkarırdım sizleri mi kıracağım. ama nafile birilerinin merhametine kaldık.

Ziyaretçi

2014-06-30 08:04

hayır yani çıkmıcaksa giricez mecburen o 7 sınava - - napalım yapçak bi şey yok yane !!-- ona göre bizde durumumuzu bilelim --hani bu ayın sonuna kadar çıkıyodu ...oldu işte bu ayın sonu--bugünlerde mi çıkıcak ? biri bize kesin ve net bir tarih versin ...

Ziyaretçi

2014-06-30 08:32

Yönetmeliğin bir an önce kabul edilmesini bir meslek mensubu adayı olarak talep ediyorum.