Genç Akademisyenlerden Başbakan'a Yanıt

İmza kampanyasının sahibi ile iletişime geç

Genç Akademisyenlerden Başbakan'a Yanıt isimli dilekçe hakkındaki bu tartışma konusu otomatik olarak oluşturuldu.

yeter yeter

2012-02-09 12:48

türkiye'de ateistler, agnostikler, panteistler, deistler, septikler vb., kısacası büyük din ve mezheplerin dışındaki inanç ve inançsızlık sistemlerini savunan insanlar, en başından beri hem devlet tarafından hem de kamuoyu güçleri tarafından yoksayılıyorlar. oysa en azından birkaç yüz bin kişilik bir nüfus, kendini yukarıdaki kümenin içinde görüyor. artık varlığımızı kabul ettirmenin zamanı geldi. aman halk bize antipati duymasın diye diye bu noktaya geldik zaten. türkiye'de çoğulculuk, laiklik vs. ateistleri içeren şekilde tartışılmaz ve düzenlenmez ise hiçbir derda çare olmaz. farklı din ve inançlara saygıdan bahsedenlere şunu söylemeliyiz: 1) saygı değil kamu gücü ve yasal mevzuat nezdinde eşitlik istiyoruz. 2) farklı inançlara inançsızlar da eklenmelidir.
ça

#52 Anlam Bozukluğu

2012-02-09 12:54

- "genç ve akademisyenler" kısmı yanlış olmuş. "gençler ve akademisyenler" ya da "genç akademisyenler" olması gerekir.
- Şüphesiz ki tepki ortaya konulmalı, ama kör - sağır olmayan insanlar algılayabilir bunu ancak. Medya elinizde değilse daha farklı yollar aranmalı. Göz ardı, paspas altı, kulak arkası edilemeyecek türden.

Ziyaretçi

2012-02-09 12:58

son paragraf biraz zorlama olsa da imzamı atıyorum.

Ziyaretçi

2012-02-09 12:59

Her cümlesini destekliyorum. Demokratik düzenin iyileştirilmek yerine otoriter rejimlere dönüşmede bir araç olarak kullanıldığını endişe içinde izliyorum. Başbakanın ayrımcı sözlerini kabul etmiyorum. Başbakan kendisinden olmayanı hedef gösteren sinyaller olarak yorumlanabilecek mesajlar yayınlıyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti başbakanı, dindar olmanın, ki böyle olmanın kıstasları asla net değil olamaz ve kime göre olduğu belirlenemez, bir zorunlulukmuşcasına dikte etmeye başlayan bir buyurgan durumuna geçmesini kabul etmiyorum.

Ziyaretçi

2012-02-09 13:07

Duygu ve düşüncelerimiz , tüm gerçekliğiyle ifade edilmiş.Her cümlenin altını çizerim.
Saygılarımla , iyi çalışmalar..!

Ziyaretçi

2012-02-09 13:14

BÖYLESİ DUYARLIKLAR BİNLERİ, MİLYONLARI BULMALI. YILLARDIR BANA NE KAYITSIZLIĞI BU DURUMA DÜŞÜRDÜ ZATEN.MÜSLÜMAN KARDEŞLER İÇİN DE BANA NE DİYENLER KAN AĞLIYOR ŞİMDİ.
12

#57 Re: KONU "DİNDARLIK" DEĞİL

2012-02-09 13:19

#1: -

KONU DİNDARLIK DEĞİL KONU İSLAMOFOBİ,, KONU  İSLAM,,,  İSALAMA VE  MÜSLÜMANLARA KARŞI  HAZIMSIZLIK..  KONU BAŞBAKANIN KENDİNİ DİNDAR MÜSLÜMAN OLARAK TANIMLAMASI ...    NAMAZ  KILAN, EŞİNİN BAŞI ÖRTÜLÜ BESMELE ÇEKEN BİR BAŞBAKAN İSTENMİYOR DA ONDAN...

EVET  KONU DOĞRUDAN DOĞRUYA "İSLAM"..

Ziyaretçi

2012-02-09 13:24

Boyle bir dilekce yazildigi icin cok tesekkur ediyorum, tam olarak da bizim su anki hislerimiz ve dusuncelerimizin ozeti olmus.

Ziyaretçi

2012-02-09 13:25

Yerinde ve doğru b.ir tepki

Ziyaretçi

2012-02-09 13:29

çok esaslı bir dilekçe olmuş, elinize yüreğinize sağlık.
MK

#61 Saçmalık

2012-02-09 13:30

Berbat bir metin, içi boş sloganlar, günü anlamaktan uzak bir bakış açısı...

Ziyaretçi

#62 Re: Re: Metnin hazırlanma süreci

2012-02-09 13:36

#20: - Re: Metnin hazırlanma süreci

"Hakan Şükür kötü futbol oynuyor" denildiğinde, "Geç de sen oyna o zaman" seviyesindeki cevabınız sizin tabirinizle fazlasıyla "artistlik" olmuş :)

Ziyaretçi

2012-02-09 13:36

her kelimesine katılıyorum.

Ziyaretçi

#64 Re:

2012-02-09 13:37

#1: -  

Hem genç değilim hem akademisyen değilim.

İmzalamıyorum.

Ziyaretçi

#65 Re: Re: KONU "DİNDARLIK" DEĞİL

2012-02-09 13:37

#57: 12 - Re: KONU "DİNDARLIK" DEĞİL

metinde islam'a yönelik tek bir karşıt açıklama göremedim. aksine, müslüman olsa dahi hükümetin bunu bir proje olarak kendisine görev biçmesine karşı çıkanları da davet eden bir metin. türbanlı bir vatandaşın da içine sine sine imzalayabileceği bir metin. aynı metinden mi bahsediyoruz? caps açık kalmış zor okudum, anlayamamış olabilirim.

Ziyaretçi

2012-02-09 13:44

Amacına ulaşmasını diliyorum, sığ, gerici ve ırkçı ayrımlara genç nesillerimizin tepkisinin göstermesi dileğiyle..

Ziyaretçi

2012-02-09 13:45

Nihayet duyarli insanlar tepkilerini gösterme ceratetinde bulunuyorlar.sanki türkiyede sirf erdogan ve onu destekleye sahte dindarlar yasiyormus gibi hissine kapilmistim.Evet türkiyedeki halkin yoksullugundan,kandinlarin sokaklarda yasadiklari sidetinden, alile facialarindan,en kötüsüde kürt halkini türhalkina kiskirtarak(zaten var olan) milliyetciligin ve fasizmin hortlamasina neden olmustur.Bütün bunlari din adina yapip,oysa dinle hic bir alakasi olmayan bir igrenc bir politika sürdürmekte kendisi.Ben bir aydin ve ateyist kisi olarak türkiyedeki insanlarin nekadar daha dayanacagini merak etmistim.Bilimden hic bir insana zarar gelmez ama miliyetcilikten ve yobazliktan insanligin yok olabilecegini nazi döneminde yasamasakta okuyarak biliyoruz.Artik türkiyede yasayan bütün duyarli ve medeniyet korumak isteyen insanlarin sokaklara dökülmeleri gerekiyor.Medeniyete evet savasa ve sömürüye hayir diye.
saygilarimla

Ziyaretçi

2012-02-09 13:48

metine olduğu gibi katılıyorum.

Ziyaretçi

2012-02-09 13:50

Ötekileştiren sözler, ağza alınamamalı.

Ziyaretçi

2012-02-09 13:59

keşke büşra ersanlıdan hiç bahsetmeseydiniz. oraya kadar canı gönülden katılıyordum her söylediğinize, ama bu şartlar altında bir genç akademisyen olarak imzalayamayacağım bu dilekçeyi.

Ziyaretçi

2012-02-09 14:10

Başbakanın bu talihsiz açıklaması üzerine başlattığımız bu tepkinin mümkün olduğu kadar çok insana ulaşması ve yaşadığımız ülkede yönetimlerin dindar ya da herhangi bir başka bir gruplandırma yapılmadan, kendisine saygılı, sorumluluk sahibi, hür düşünceli ve vicdanli, insan sevgisini ve onurunu ilk planda tutan, elestirel düsünceye acik gencler yetistirilmesini hedeflemesi dilegiyle...

nar hanim

#72 Dilekçede belirtilen ülkeler

2012-02-09 14:13

Dilekçedeki ülke seçeneğinde KKTC değil Kıbrıs olmasını ve bayrağın da 1960'ta kurulup 1963'e kadar yaşayan Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı olmasını kınıyorum. Gerekli düzeltmenin yapılmasını talep ediyorum.

Ziyaretçi

#73 düzeltme önerisi

2012-02-09 14:16

merhaba...
50 nolu imzada isim bölümünde giriş hatalı yapılmış sanırım... sadece bir isim ve uzantı var.
iyi çalışmalar.

Ziyaretçi

#74 isimlerini vermeleri konusunda haklısınız bizden bütün bilgilerimiz isteniyorken...

2012-02-09 14:21

Bir takma isim seçin

#75 Konu

2012-02-09 14:24

Dur demenin zamani geciyor
Nihayet duyarli insanlar tepkilerini gösterme ceratetinde bulunuyorlar.Sanki türkiyede sirf erdogan ve onu destekleyen sahte dindarlar yasiyormus gibi hissini vermeye calisiyorlar.Evet türkiyedeki halkin yoksullugundan,kandinlarin sokaklarda yasadiklari sidetinden, alile facialarindan,tutun da taki en kötüsüde kürt halkini türk halkina kiskirtan milliyetciligin ve fasizmin desteklegici politikalari,insanlari ve dini kullanarak,oysa dinle hic bir alakasi olmayan bir gercekte var ortada.Ateist biri olarak türkiyede yasayan duyali ve bilim yanlisi olan insanlarin nekadar daha dayanacagini merak etmistim.Bilimi düzgün ve sorgulayici kullanirsan, zarar gelmez.Ama böylesi carpici ve ahlaki aciklamalarla hem farkli olan insanlari dislarsin hemde miliyetci ve fasizm egilimli insanlara firsat vermis olursun. Zaten AKP de zaten bunu istemiyormu???.Artik türkiyede yasayan bütün duyarli ve baris yanlisi olan insanlarin sokaklara dökülmeleri gerekiyor.Medeniyete evet savasa ve sömürüye hayir diye bagirmalari gerekiyor.Arap baharini türkiyeye getirme zamani gelmistir.
saygilarimla