Ek puan maduru

Ben 2010 kız meslek mezunuyum. Meslek lisesi , imam hatip ve öğretmen liselerine ek puan verilmekteydi. Ek puan hakkı 2012 yılından sonra kayıt yaptıranlara ve bu sene mezun olanlara verilmeme kararı alınmış resmi gazetede yayınlanmıştır.

Bu sene YGS sınavına girdim ,  eski mezun olduğum için son kez olmak sartı ile ygs puanıma okul puanı ile birlikte ek puan da geldi. Puanım bölümüme yeterli ve sıralamamda ekli sıralamaya gore yapilacağını  ek puanlılara %60, ek puan almayanlarada %40 kontejan açılacağını, ek puan alanların normal sıralamaya tabi olmadığını TRT kanalında canli yayın yapan eğitim danışmanı ve dershane deki rehber öğretmenleri söyledi. Bende ek puanımın sıralamasına göre tercih yaptim. Ama sonuçlar açıklanınca şok oldum, kesin gelecek gözü ile baktığımız yerler gelmedi. Ben ve bir çok ek puan alan meslek lisesi arkadaslarım yanlış bilgilendirme ile yanlış tercih yaptılar ve genelimiz açıkta kaldık.Ek puan diye bir şey kalmamış genel sıralamaya göre yerleştirme olmuş ve ek puan sıralamasını dikkate alan dahi olmamış. Ek puan bana boşa mı verildi ? 4 yıl boyunca hem mesleki eğitim hem staj hem de normal dersleri almanın zorluğunu boşa mı yaşadık ?

Ek puan hakkımı kullanmak ve hayalini kurduğum üniversiteme gitmek istiyorum. Bu maduriyetimizin giderilmesini, hakkımızın verilmesini ve gereğinin yapılmasını arz ederim.