Çamlıca'ya Cami Proje Yarışması Yenilensin, Biz Seçelim

İstanbul'un en yüksek, en güzel tepesine cami yapma kararı alındı. Bu tarihi tepenin eteklerini yapılaşmadan koruyamadık. Yapılaşmanın en çirkin türü tepenin eteklerini geri dönüşü imkansız bir şekilde işgal etmiş durumda. Tepenin zirvesine yakın konumdaki çıplak araziye yapılma kararı alınmış bu caminin mimarisi, tarih ve estetik bilinci olan biz İstanbul'luları yakından ilgilendiriyor. Camiyi yapma kararı alan otorite ile benzer dini ve siyasi eğilime sahip görüş sahiplerinin bile "bu tepeye bunu yapma" yakarışları maalesef karşılık bulmadı. Belli ki cami yapılacak.

Biz İstanbul'lular cami projesi yarışmasından, aday projelerden, seçim sürecinden haberdar bile olamadık. Duyduk ki onca proje arasından ecdat yadigarı incelik dolu, adeta sonsuzluğa açılan kapı olan selatin camilerimizin kötü sayılabilecek bir kopyası birinci olmuş. Üzüldük. Sonra bekledik, belki intizarımız duyulur da proje yenilenir diye. Saflık etmişiz. Ve yine yakın zamanda duyduk ki temel atma töreni de yapılmış.

Bu dilekçe, kararın arkasındaki en büyük siyasi otoriteye son yakarıştır. Sesimizi duyun. Bizi yapılacak camiye küstürmeyin. İzin verin proje yarışması tekrarlansın. İzin verin tercihi biz İstanbul'lular yapalım.

Ecdadın Selçuklu mimarisi ile başlayan, Osmanlı mimarisi ile yükselen ince zevkini 21. yüzyılı yaşayan torunları olarak kendi dehamızı da katarak taçlandıralım.

İzin verin.

Bir İstanbul'lu...

https://www.facebook.com/camlicacamisi

https://www.facebook.com/pages/%C3%87aml%C4%B1caya-Cami-Proje-Yar%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1-Yenilensin-Biz-Se%C3%A7elim/488706751220357

http://www.internethaber.com/sultanahmet-camii-camlicaya-tasiniyor-477052h.htm

http://yenisafak.com.tr/aktuel-haber/camlica-icin-yakaris-22.11.2012-425453

http://img.internethaber.com/other/c%CC%A7amlica-camisi.jpg