MEB-THOF Protokolüne Karşı THO Mezunlarının Haklarını Savunuyoruz

Yaşar Mete

/ #113

2012-03-22 03:33

Türk Halk Oyunları Camiasının çok saygı değer Üstatları, Hocalarımız ve Halk Oyunlarına Gönül vermiş dostlar, biz bu konuyu gündemimize aldık cünkü mesleğimizin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını maalesef ve maalesef ki acı bir şekilde görmüş bulunmaktayız...Türk halk oyunları Federasyonu alacağı bu kararla birlikte; Çok kısa bir zamanda güzide konservatuarlarımıza öğrenci bulmakta zorluk çekmekle birlikte acı ama gerçek olan konservatuarlarımızın kapatılma noktasına dahi geleceği aşikardır... Nedenine de gelirsek; Konservatuarlı arkadaşlarımızın bilmesi gereken en önemli konu hepimiz kandırılıyoruz; Bu konu usta öğretici ve konservatuarlı kavgasına dönüştürülerek, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinden halk oyunları çıkarılıp sadece rant kavgası yüzünden halk oyunlarımız halk oyunları federasyonuna bırakılmak istenmektedir. Kimse kusura bakmasın ama konservatuarlıların kurtuluşu Milli Eğitim Bakanlığıdır.(nokta) Çünkü şuan ilköğretim müfredatında seçmeli ders olarak halk oyunları dersi yer almaktadır. Bir gün tekrar kadro alabilme şanşımızın olduğu anlamına da gelmektedir. Halk oyunları, Halk oyunları fedrasyonuna geçiş yaptığı andan ihtibaren bizim kadro alma şansımız bitme noktasına gelmiş demektir. Ayrıca işin Bakanlık düzeyinde mevkiden fedrasyon aşamasına inmesi anlamına da gelmektedir ...Size bir örnek vermek istiyorum; bizim spor akademisi mezunu arkadaşlarımız var mesala onları da Milli Eğitim Bakanlığının bünyesinden çıkartıp Türk Futbol federasyonu bünyesine versek Türk futbol federasyonu onlara ne verebilir mesala kadro verebilir mi veremez değil mi??? nasıl futbol federsayonu kendi boyunu aşıp spor akademsinden eğitimini almış insanlara karışmıyorsa ve milli eğitim bakanlığında kalmasını istiyor hatta onları kendi federasyonunda birleştirmek gibi bir zulme buluşmıyorsa sizde lütfen akademik ortamda alınmış belgeye ve eğitime saygı duyarak, insanların haklarını koruyarak, hareket ederseniz bütün konservatuarlı arkadaşlara yardımcı olmuş olursunuz.. Usta Öğretici belgesi olayını da gelirsek, bu belgeyi hakkıyla almış büyüklerimize zaten her ortamda Üstat diyerek ve hürmet göstererek çok büyük saygı duymakla birlikte kültüre hizmetlerinden dolayı her zaman tekrar tekrar teşekkürlerimizi de bir borç bilmekteyiz. Geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz lafıyla yola çıkarsak zaten İ.T.Ü T.M.D.K T.H.O bölümünde de Üstatlarımızın var olduğu ve bizim de onların hamurun da yoğrulduğumuz bir gerçektir. Şunu hiç bir zaman unutmayalım ki; bu ülkede ustalara saygısızlık yapacak en son kişi konservatuarlılar olmalıdır ve öyledir. Ama üstatlarımızın dışında; bu ülkede Usta Öğretici Belgesi adı altında 2 veya 4 haftalık kursla aldıkları belgeyi Türkiye'nin en güzide üniversitelerinden alınmış belgelerle bir tutulmasını da Mesleğe, Emeğe, Bilime ve İnsanlığa çok büyük saygısızlık olarak gördüğümü de belirtmek isterim. Bütün Konservatuarlardaki Saygı Değer Hocalarımızı, Mezun ve Öğrenci arkadaşlarımızı Kendi haklarımızı korumaya bir kez daha davet ediyorum...
Saygılarımla...