memur öğretmenler olarak alınmış hakkımızı geri istiyoruz

İmza kampanyasının sahibi ile iletişime geç

memur öğretmenler olarak alınmış hakkımızı geri istiyoruz isimli dilekçe hakkındaki bu tartışma konusu otomatik olarak oluşturuldu.

Ziyaretçi

2014-06-07 20:30

Umarım bir gelişme olurr...

Ziyaretçi

2014-06-07 21:15

Bu isin cozumu yargı
ben bilmem eşim bilir

2014-06-08 12:09

Bu işe noktayı yargı koyar benim de kanaatim maalesef o yönde arkadaşlar. Danıştay aşamasında sonlanır inşallah mağduriyetimiz. Danıştay olmazsa birçok arkadaşımızın bireysel davası var. Sendikalarda dahil olmak üzere arkadaşlarımız ile birlikte durumu anasaya mahkemesine taşımalılar. İlerleyen günler gösterecek. Bakalım ne olacak. Çünkü devlet adına bir politika güdülmüyor. Osmanlının duraklama günlerinden bu yana dek bizim devlet olarak eksikliğimiz bundan başka bir şey değil. Her yeni gelen bulunduğu noktada kendince bir şey yapıyor. Önünü ardını düşünmeden yapılıyor. Memur öğretmenlerin tek mağduriyetine engel Pomem olmuştur. Bunda Pomemli arkadaşların kesinlikle bir kusuru var mı? Tabii ki yok. İçişleri Bakanlığının içgüzarlığı, bakanlıkların eşgüdümlü çalışması sonrası sonuç öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği bir gece değişti. İnşallah yakın bir zamanda yaşanan bu mağduriyet son bulur. Kamuya alınmadaki şartlar, kanuni düzenleme ortadayken idare olarak MEB burnunun dikine gidiyor...

Ziyaretçi

2014-06-09 06:17

bir gecede elimizden alınan hakkımızı istiyoruz. Lutfen mağduriyetimiz giderilsin artık

Ziyaretçi

2014-06-10 10:27

ya aslında sendikalar bu işi çözer ama adamlar bizi pek takmıyor
memuröğretmen

#6 Mağdur Memuröğretmen

2014-06-10 10:28

Tükenmişlik sendromu yaşıyorum yeter artık açıklasın davalar

Ziyaretçi

2014-06-10 11:50

yürürlükten kaldırımış olan hakkımızın iade edilmesi temennisiyle

Ziyaretçi

2014-06-10 13:39

sendikalar neden bu işi çözüme kavuşturmak için çaba göstermiyorlar....

Ziyaretçi

2014-06-10 14:11

1 gecede hakkımızı elimizden alan gel-git akıllı ömer dinçeri allah a havale ediyoruz umarız bizim çektiğimiz sıkıntıları kendisi de diğer tarafa gitmeden bu dünyadayken çeker !!!!

Ziyaretçi

2014-06-11 05:23

Memuröğretmenler mağdur. MEB gereğini yapmak istemiyor ipe un seriyor. Danıştaya açılan davaların sonuçlanmasını kim engelliyor neden engelliyor Bunların hepsını Allaha havale ediyorum iki cihandada iki elim yakanızda

Ziyaretçi

2014-06-13 05:45

meramımızı gerekli yerlere dilekçeler göndermeliyiz. mağduriyetimizi anlatacağımız vekiller bulmalıyız.

Ziyaretçi

2014-06-13 05:53

tüm türkiyede sadece öğretmenliğe geçmek isteyen 130 kişimi var. nerede bu millet. merak ediyorum. arkadaşlar hep beraber bu davanın lehimize çıkması için çalışmalıyız. benden söylenmesi ağlamayana meme yok. ve selam

Ziyaretçi

2014-06-13 12:55

çok iyi 0lmuş etkinlikleri artırmamız lazım bununla yetinmeyelim bu zalimler yoksa hkkımızı vermezler

Ziyaretçi

2014-06-15 07:30

2012 de bize yapılan haksızlığın giderilmesini diliyorum.  Zor şartlarda nöbet tutarak okuduk emeğimiz boşa gitmesin.Herkese gösterdigi çabadan dolayı teşekkür ederim

Ziyaretçi

2014-06-28 21:54

umarım karşılığını alırız
PegaiPanderma

#16 MEBe Ücretli Öğretmen,KPSSsiz dershaneciler yerine MEMURÖĞRETMENLERKurumlararasıİLKatamayla alınsın

2014-09-26 11:21

MEB Ücretli Öğretmen veya KPSSsiz dershaneciler yerine Maliyeye Hiçbir Yük Getirmeyecek Mağdur MEMURÖĞRETMENLERİ istekleri doğrultusunda Kurumlar arası İLK atama ile alsın.

**Dershane veya özel okulda aday öğretmenliği kaldırılmış, asıl mesleği özellikle lise branş öğretmenlikleri olup koşullar gereği yüksek kpss-p3 ile memuriyet kazanmak zorunda bırakılmış kişilerden; isteyenlerin zorunlu hizmetten muaf tutularak (yaşları en azından 30 ve üzeri olanlar için aile düzeni adına) EMEKLİLİĞE ESAS TOPLAM HİZMET SÜRELERİYLE  tercihte bulunmaları sağlanarak;  devletin zaten kendinden maaş alan ve maliyeye yük getirmeyecek memuröğretmenler ile mesleki barış-açılımı yapması acilen lazım.

Bizler tüm memuröğretmenler olarak bu saatten sonra tüm radyo-televizyon programlarında ve diğer sosyal,yazılı,görsel medyada kendimizi

"Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, son 40 bin yeni öğretmen ataması töreninde yaptığı konuşmada "Keşke bütçemiz uygun olsa da öğretmen ihtiyacımızın tamamını karşılayabilsek"

sözlerine karşılık

"O zaman devletten zaten maaş alan, branş atamaları yapılmayınca yüksek kpss3 puanlarıyla memurluk kazanmak zorunda bırakılmış, asıl mesleği öğretmenlik olanlardan isteyenleri zorunlu hizmetsiz kadrolarına unvanlarına göre atayın artık!

şeklinde ifade edelim.

Dershanecilerin Ömer Dinçer'in 31 Ağustos 2012'de kurumlar içi-arası İLK atama hakkımızı yönetmelik değişikliği ile gasp ederken bahsettiği ölçütleri yerle bir edercesine MEBe kpss siz geçişleri ve ücretli öğretmenlerin devlete olan maliyetleri kapsamında durumumuzu değerlendirip varsa açılan davalara yoksa da haklı konumuz hakkında Şubat2015'ten önce yoğun bir kamuoyu baskısını her alanda üşenmeden, geleceğimiz için oluşturalım diye düşünüyor ve   hareket etmeye çalışıyoruz ama sesimizi duyurabilmemiz için sizlere,basit bir yönetmelik değişikliğine  ve milletvekillerinin kanun tekliflerine ihtiyacımız var!

Ziyaretçi

2014-10-14 12:34

Kadrolu öğretmenliğe naklen geçiş ;DERSHANE ÖĞRETMENLERİNİN hakkıysa zaten kadrosu olan öğretmen memurların YÜCE DEVLETİNİ de hiçbir sıkıntıya sokmadan NAKLEN ÖĞRETMEN KADROSUNA GEÇMESİ ÇOK ÇOK KOLAYDIR VE DAHA ÇOK HAKKIDIR...BU DURUMUN DA KİMSEYE ZARARI YOKTUR..12-13 YILDIR BEKLEMEK NE DEMEK ANCAK YAŞAYAN BİLİR..KADRO AÇILMIYORSA İSTERSE SINAVDAN 90 AL HİÇBİR İŞE YARAMIYOR TEK ÇARE BU KALDI.. ÜSTELİK SAYIMIZ DA ÇOK ÇOK AZ DURUMDADİR.
gül

#18 memuröğretmenler mağdur

2014-10-18 10:36

kazanılmış hakkımızı elimizden aldılar..geri istiyoruz..alana kadar mücadeleye devam..

Ziyaretçi

2014-10-19 20:15

Dilekçeyi yazan arkadaşım.. dilekçe sanki sadece kendiniz için yazılmış.. ben 10 Ağustos 2012 tarihinde memur oldum. ancak sizin dilekçenize göre ben o dönem aday memur olduğum için kurumlar arası geçişten size göre yararlanamayacığım. keşke dilekçenizi yazarken 31.08.2012 tarihinde memur olanlar ile sonrasını kapsaması için yazsaydınız. bu kadar ayrıntıya inmeseydiniz. sonuçta ben ve benim gibilerde yönetmelik değişmeden önce memur olduk. bilseydik yazmazdık memurluğu... bilemedik yönetmeliğin değişeceğini... saygılar iyi akşamlar dilerim.

Ziyaretçi

2014-10-30 21:29

artık gülmek ve mutlu yasamak istıyorum

Ziyaretçi

2014-11-26 18:46

hadi hayırlısı
GÜRAY ARSLAN

#22 Aşağıdaki MEMURÖĞRETMEN imza kampanyasına destek veriniz!..

2015-03-10 08:39

Yüksek KPSS puanlarıyla memurluk kazanmak zorunda bırakılmış, öğretmenlik ataması yapılmamış MEMURÖĞRETMENLERİN "Mezuniyet Tarihleri Önceliği" veya "Emekliliğe Esas Toplam Hizmet Süreleri " veya "SSKlı Öğretmenlik & Öğreticilik Süreleri + Memuriyet Süreleri" ölçütlerine göre kendi aralarındaki sıralamayla MEB öğretmen kadrolarına geçişleri anayasal aile birliğinin korunması adına 30 ve üzeri yaştakiler için zorunlu hizmetten muaf tutularak sağlanmalıdır!.. 

2015 yılı içinde özelde çalışan dershane öğretmenlerinin KPSSsiz olarak MEB öğretmen kadrolarına ataması yapılacaktır!..

"28 Şubat Mağduru" olarak adlarılan kişiler, sadece bir dilekçeyle KPSSsiz olarak MEB öğretmen kadrolarına alınmıştır!..

KPSS ile atanmadıkları halde üniversitelerden araştırma,öğretim görevlileri ve okutman kadrolarından MEB öğretmen kadrolarına kurumlar arası geçişin önünde engel yoktur!..

Yine KPSSsiz milli sporcuların MEBe öğretmen olarak alımı sürmektedir!..

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'in Şubat 2015'te devlet memuru olan öğretmenlerden MEBe uzman yardımcısı alımına dair eleştirilere karşı "Bu kişiler KPSS ile alındı, bir daha sınava sokmaya gerek yok!" açıklaması yine Eylül 2014'teki 40 bin yeni öğretmen ataması töreninde yaptığı konuşmada: "Keşke bütçemiz uygun olsa da öğretmen ihtiyacımızın tamamını karşılayabilsek!" ifadeleri apaçık ortadır!..

Cumhurbaşkanlığı,Başbakanlık,Maliye,Milli Eğitim Bakanlığı'nda,diğer tüm yetkililerin zaman zaman basına verdikleri demeçlerindeki öğretmen atamalarının yetersizliği konusunda "Devlet Bütçesi'ne,Hazine'ye getireceği maddi yük; mali disiplin,yetersizlik,olanaksızlık,...vs" sözleri de her türlü medya organında kayıtlıdır!..

Yukarıdaki açıklamalar göz önüne alındığında MEB, bütçeye maliyeti yüksek olan ve memnuniyet oluşturmayıp sayıları 80.000'i aşan ücretli öğretmenlikler, vekil öğretmenlikler ve sadece mülakatla atanacağı söylenen,büyük tepki çekecek ve bütçeye muazzam maliyet getirecek KPSS'siz özel dershane öğretmenlerine MEBde kadro verilmesinden önce, zaten Genel Bütçeden maaş alan 657li memur olarak çalışan ve asıl mesleklerine kavuşmak isteyen öğretmenleri bünyesine katarsa, hükümet de kendini mali-bütçe anlamında hiç yormadan öğretmen ihtiyacının birkaç binlik kısmını daha kavgasız-gürültüsüz-maliyetsiz, daha adaletli bir karşılıklı yarar ve hakkaniyet ilişkisi içinde akıllıca kapatmış olur. 

Memuröğretmenlerin mağduriyetiyle ilgili durumu biraz daha ayrıntısıyla açıklamak gerekirse: 

KPSS ye girerek yüksek puanlar almış ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına memur olarak atanmış MEMUR ÖĞRETMENLER mağdur edilmişlerdir. Milli Eğitim Bakanlığınca 06/05/2010 tarihinde yayınlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5.12,17,21 ve 22. maddelerinde 31/08/2012 gecesi yapılan değişiklik ile memurlukta hizmet süresi esasına dayalı atama çeşidi olan "Kurum içi İlk Atama ve Kurumlar Arası İlk Atama" yürürlükten kaldırılmıştır. 

Kurum içi ve Kurumlar arası atama kaldırılarak kamu görevi hizmetinde çalışan memurların tekrar KPSS' ye girerek puan üstünlüğüne göre atanma şartı getirilmiştir. Ancak ilgili yönetmelik değişikliği dikkatle incelendiğinde 2012 KPSS başvuruları ÖSYM'ce Nisan ayında, sınavı da Temmuz ayında yapılmışken yönetmelik değişikliğinin 31 Ağustos 2012'de yapılması nedeni ile bütün MEMURÖĞRETMENLER bir anda mağdur duruma düşürülmüştür. 

Kamu hizmetinde bulunan memurların en üst öğrenim gördükleri mesleklerde çalıştırılmaları birçok mahkeme kararıyla hükme bağlanmışken böyle bir uygulamanın getirilmesi mahkeme kararlarına da aykırılık oluşturmaktadır. Kamu hizmetinin bütünlüğü göz önüne alındığında da ilgili işlemin kamu işlerinin bütünlüğü ilkesine de uygun olmayan bir yönetmelik değişikliği olduğu göze çarpmaktadır. 

Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun tasarısı TBMM' den geçmişken ve Cumhurbaşkanı da onay vermiş ve yasalaşmışken dikkatlerden kaçmayan bir husus göze çarpmaktadır. MEB 6 yıl dershanelerde hizmeti bulunanları KPSS şartı aramaksızın öğretmenlik kadrolarına atamalarını uygun görürken, zaten kamu hizmetinde bulunan özelde öğretmenlik yapmış sonradan KPSS ile memurluk kazanmış ya da memurluğu sırasında öğretmen olmaya hak kazanmış kamu çalışanlarına sanki ilk kez atanacaklarmış gibi sadece ve yeniden KPSS koşuluyla öğretmenliğe geçiş seçeneği bırakması mantık dışıdır!.. 

T.B.M.M.'nin KPSS şartı aramaksızın öğretmenliğe geçişte kamu yararını gördüğü bir konuda yürütme makamı olan Milli Eğitim Bakanlığının uygun görmemesi kabul edilebilir bir durum değildir. Yasama organının kamu yararı gereği KPSS şartı aramadığı bir durum mevcuttur. Burada Dershane öğretmenlerinin tecrübelerinden faydalanılması düşüncesinin ön plana çıktığı düşünülmekteyken kamu hizmetinde bulunan ve idari tecrübeleri yüksek olan personelin (ki birçoğu yıllarca MEBe bağlı özel okulda veya dershanelerde SSKlı olarak çalışıp ADAYLIĞI KALDIRILMIŞ ÖĞRETMENLER) deneyimlerinden yararlanılmasının düşünülmemesi gibi bir durum söz konusu olmamalıdır!..

İlgili yönetmeliğin iptal istemi ile ilgili Danıştay 2. daire nezdinde açılan davalarda Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşaviri Serap KOÇ imzalı yapılan savunmada Bakanlık, ihtisas mesleği olan öğretmenlik mesleğine atanma yeterliliğine sahip olup olmadıkları yönünden herhangi bir objektif değerlendirmeye tabi tutulmaları için KPSSnin zorunlu olduğunu belirtmiştir!..

Oysa KPSSnin nitelik ölçmeyen sadece sıralama yapan bir sınav olduğu ise mahkeme kararları ile sabittir. Niteliğin varlığını ancak kişiler diplomaları ile belgelendirmektedir!.. 
Bunun en iyi örneği şüphesiz KPSS'den 0(sıfır),15,23,41 gibi puanlar ile atamalar yapılırken, 65 ve üzeri puan alıp ataması yapılmayan öğretmen adaylarının olmasıdır!..
Son iki yıldır da ÖABT'ye bağlı 121 ve p10 eşitsizliği branşlar arası hakkaniyet bazında işleri iyice karıştırmış uygulamada adaletsizliği ortaya çıkarmıştır!..

Ayrıca 06/05/2010 tarihli MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Atama Çeşitleri başlığı altında 12. Maddenin (ç) bendinde geçen Milli Sporcuların Ataması çeşidinde de KPSS şartı aranmadığı halde 31/08/2012 tarihli yönetmelik değişikliği ile Milli Sporcuların Atanması başlığına dokunulmaksızın sadece "Kurum İçi ve Kurumlar Arası İlk Atama" çeşidinin kaldırılması kabul edilebilir olmamakla birlikte eşitlik ilkesine aykırı görülmektedir!.. 

Özellikle branş öğretmenlerinin yüksek KPSS-p3 puanlarıyla kazandığı GİH sınıfı DÜZ MEMURLUK, VHKİ, BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ, ŞEFLİK,...vs kadroların, devlette yer bulamamaktan yakınan İİBF, kamu yönetimi,iktisat, işletme... vs bölüm mezunlarına kalması için öncelikle memuriyet öncesi özelde öğretmenlik yapmış veya sonradan öğretmenlik yapmaya hak kazanmış MEMURÖĞRETMENLERİN kadroları MEBe öğretmen olarak aktarılmalıdır!..
Böylelikle öğretmen olan memurların çalıştıkları kurumlardaki YH,GİH,TH,..vs. sınıfı memurluk kadrolarının birkaç binlik kısmı boşalacaktır!..

MEMURÖĞRETMENLERin içinde öğretmenlik hedefi doğrultusunda aileleri ile birlikte yılların maddi-manevi emeğini harcamış ama devlette MEBe ataması yapılmamış, çeşitli koşullar gereği yaşamını sürdürmek için yaşı da ilerlerken gönlüne yatmasa da öğretmenlik dışı memurluk kazanmış, ÖSS+ÖYS+LES+KPSS+...vs sınavlarından başarıyla çıkmış, lisans-yüksek lisans - pedagojik formasyon eğitimini başarıyla bitirmiş hatta MEB'in Özel Öğretim Kurumlarında adaylığı kaldırılmış özel okul ve dershane öğretmeni asil memurlar olduğu da unutulmamalıdır!..

Beklentimiz, biz MEMURÖĞRETMENLERİN atama başvurularına 1 gün kala yapılan 31.08.2012’deki MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişikliğinden önceki kazanılmış ÖĞRETMENLİK haklarımızın yok edilmemesi ; ÖĞRETMENLER’den 31.08.2012 yönetmeliği öncesinde MEMUR olanlardan isteyenlerin, MEBe bağlı Özel Öğretim Kurumlarında Aday Öğretmenliği kaldırılmış ve devlette şu an öğretmenlik dışı ASİLMEMUR olarak çalışanlar ile sonradan öğrenimini tamamlayarak öğretmenlik yapmaya hak kazanmış kamu çalışanlarının Kurumlar arası ilk atama veya aile düzeni kaybımızdan doğan yaşamsal mağduriyetimizi geç de olsa giderecek uygun bir usulde MEB’e geçişimizin gerçekleştirilmesidir!.. 

Mağduriyetimizin olumlu çözümlenmesi konusunda yardımlarınızı, asıl mesleğimize ve öğrencilerimize kavuşma mücadelemizde desteğinizi bekliyor, ilginize şimdiden teşekkür ediyoruz...

Ziyaretçi

#23 Re: Aşağıdaki MEMURÖĞRETMEN imza kampanyasına destek veriniz!..

2016-09-06 19:50

Ziyaretçi

2016-09-26 11:02

adalet yerini bulsun diye...